poniedziałek, 25 stycznia 2021

Porady ogrodnika

 W tym poście będę wpisywał różne porady jakie znalazłem i mogą być przydatne.



Sianie nasion

1. Przy wysiewie nasion najlepiej nasiona zbierać z warzyw które się je.
w 2021 r. spróbowaliśmy wysiać paprykę ostrą z nasion z papryki kupionej w lidlu. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

2. Jeśli w doniczkach z wysianymi nasionami pojawi się pleśń to podobno pomaga obsypanie tego cynamonem. - porada jeszcze nie sprawdzona.

3. W zimie jest problem z "Wyciąganiem" kiełkujących roślin - może być to spowodowane kilkoma czynnikami: przede wszystkim małe ilości światła - wskazane jest doświetlanie, oprócz tego powodem może być przelewanie lub przenawożenie. Wskazane jest zrobienie dodatkowego oświetlenia.


Marchew
Tegoroczne zbiory marchwi uważam za bardzo dobre. W zasadzie jest to jedno z najprostszych warzyw w uprawie, niewymagające i nawet początkujący ogrodnik powinien sobie bez problemu poradzić. Jednak kilka zasad warto przestrzegać, aby osiągnąć dobry zbiór.


  1. Marchew to roślina długiego dnia. dlatego warto ją siać w najbardziej nasłonecznionej części ogrodu. Siew w półcieniu, może spowodować spadek plonu i kiepski wygląd roślin
  2. Marchew to nawet 80% wody. Dlatego ważne jest podlewanie, zwłaszcza w fazie kiełkowania i dojrzewania plonu. Gleba nie powinna wysychać. Należy unikać nagłego przeskoku z suszy do przelania, w przeciwnym razie może to doprowadzić do pękania korzeni. Brak wody wpływa również na smak marchwi. Staje się gorzka, twarda i łykowata. Kiedy jest sucho, warto nawet wstrzymać się z wykopywaniem marchwi aż popada, aby korzeń nabrał wilgoci. 
  3. Marchew nie jest wymagająca co do gleby, ale dłuższe korzenie uzyskamy na glebach lekkich i głęboko uprawionych. Na glebach cięższych lepiej uprawiać odmiany o krótkich korzeniach. 
    nieprzerwana marchew jest drobna
  4. Według mnie najważniejsza zasada - odpowiednie zagęszczenie. Marchew obowiązkowo wymaga przerywania. Każda pojedyncza roślin powinna być oddalona od siebie o kilka cm. Wtedy możemy liczyć, że korzeń będzie gruby. Przerywanie najlepiej przeprowadzić wieczorem, lub w pochmurny dzień, jeszcze lepiej gdyby było po deszczu, aby ziemia nie była sucha. Po przerwaniu, pozostawione rośliny dobrze jest obsypać ziemią, gdyż odkryte wierzchołki mogą zielenieć. Dobrym rozwiązaniem jest użycie podczas siewu nasion na taśmie. Bez problemu możemy takie kupić, lub zrobić w prosty sposób samemu. Dzięki tej metodzie każda marchew będzie oddalona od siebie na odpowiednią odległość a my unikniemy późniejszego przerywania. I nie należy rozpaczać jeśli marchew słabo wzeszła, jest rzadka, bo będzie to tylko z pożytkiem dla wielkości korzeni. (Nasiona na taśmie - zrób to sam)

  5. Nigdy nie należy nawozić marchwi świeżym obornikiem, popsuje to cały plon. Nie nawozimy obornikiem na wiosnę tuż przed siewem. Marchew zaleca się uprawiać dopiero w drugim roku po oborniku. Warzywo po świeżym oborniku będzie krzywe, z wieloma odrostami korzeniowymi a smak będzie gorzki.





    Ważne jest też spulchnianie gleby bo jak jest twarda to wychodzą krótkie

Wzrost roślin

Choroby

Zbiór

Przechowywanie

Jakie warzywa możemy przechowywać przez zimę?

Do przechowywania najlepiej nadają się: buraki, oczywiście marchew i pietruszka, cebula wraz z chrzanem i czosnkiem, kapusta, seler i por, kalafior, pomidor czy nawet rzodkiewka.

Część warzyw można przechowywać w ziemi - najlepiej w szklarni, w skrzynce zakopanej w ziemi, przysypane ziemią i nakryte grubym styropianem.







Porady ogólne

Konstrukcje ogrodnicze



Pierwszy wysiew nasion 2021.01.24